traumatologicke ochorenia 1

Traumatologické ochorenia chrbtice

Vznikajú náhle, sú spôsobené úrazom, pádom, autonehodou alebo osteoporózou.

Zlomeniny

Pri zlomeninách môže dôjsť k prasknutiu tela stavca, odlomeniu výbežkov alebo oblúka stavca, pričom tento výbežok vyvíja tlak na spinálny kanál. Následkom toho nastáva prudká bolesť v oblasti zlomeniny, náhla porucha hybnosti až úplna nehybnosť.

Poranenie miechy

Tento typ poranenia nastáva pri zlomeninách, pričom dochádza k prerušeniu miechy, najčastejšie úlomkom niektorej časti stavca. Medzi ďalšie poranenia patria otrasy a pomliaždenia miechy. Prejavom poranenia miechy je porucha úplnej citlivosti poškodenej oblasti.

Príčiny traumatologických ochorení

traumatologicke ochorenia 1

Príčin traumatologických ochorení môže byť viacero. Najčastejšie príčiny traumatických porúch chrbtice sú dopravné nehody, pracovné úrazy, šport, ale aj osteoporóza. Pri zlomeninách môže dôjsť k prasknutiu tela stavca, odlomeniu výbežkov alebo oblúka stavca, poraneniu väzov, luxácii medzistavcových kĺbov alebo k rôznym kombináciám týchto poranení, pričom tento výbežok vyvíja tlak na spinálny kanál. Následkom toho nastáva prudká bolesť v oblasti zlomeniny, náhla porucha hybnosti až úplná nehybnosť Z prognostického hľadiska je teda pri týchto úrazoch veľmi dôležitá skorá diagnostika a správna indikácia liečby. Poranenie miechy nastáva pri zlomeninách, pričom dochádza k prerušeniu miechy, najčastejšie úlomkom niektorej časti stavca. Medzi ďalšie poranenia patria otrasy a pomliaždenia miechy.

Medzi príznaky týchto ochorení patrí nemožnosť pohybu a ochabnutosť horných a dolných končatín, prípadne necitlivosť ochrnutých častí tela. Ďalšími príznakmi sú nedostatočné dýchanie (pri poranení krčného stavca), zablokovanie chrbtice a hlavne bolestivosť v poranenej oblasti chrbtice. Základom je včasná a správna prvá pomoc.

Pri osteoporotických zlomeninách dochádza k výraznej bolestivosti v poranenej oblasti a môže nastať aj porucha hybnosti.

Diagnostika

Nakoľko je určenie správnej diagnózy prioritne dôležité, využívajú sa rôzne formy vyšetrení, napr. RTG, CT vyšetrenie alebo MR vyšetrenie. Na základe týchto vyšetrení zhodnocujeme mieru a stav poškodenia.

Liečba

traumatologicke ochorenia 2

Prvým krokom po úraze je fixácia poškodenej oblasti chrbtice. Pri zlomeninách krčných stavcov sa používa fixačný golier. Dôležité je minimálne hýbanie s poraneným a rýchly transport do zdravotníckeho zariadenia.

Liečba môže byť konzervatívna. Keďže pri jednoduchých zlomeninách nedochádza k posunu častí stavca, je odporúčaný prísny kľud na lôžku po dobu až 12 týždňov, podávanie analgetík.

Pri zlomeninách krčnej oblasti chrbtice pacient leží so založeným fixačným golierom.

Pri ťažších stupňoch zlomenín alebo osteoporotických zlomeninách sa pristupuje k operačnej forme liečby. Známe sú rôzne metódy operačnej liečby. Pri jednoduchých zlomeninách sa zlomený stavec vyplní cementom, v prípade ťažších zlomenín je nutné pristúpiť k náročnejším formám operačných postupov.

Vznikajú náhle, sú spôsobené úrazom, pádom, autonehodou alebo osteoporózou.

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať

Prihláste sa do odberu noviniek

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ostaňme v kontakte

Sledujte našu aktivitu aj na našich sociálnych sieťach.