Deformity chrbtice u detí v predškolskom veku a príčiny vzniku

Chybné držanie tela je závažným problémom modernej populácie. Profesor Janda ich oprávnene popisuje ako pandémiu modernej spoločnosti: „ Chybné držanie tela je jedna z diagnóz, ktorú v širšom slova zmysle zaraďujeme do posturálnych porúch. Je to veľmi aktuálna problematika, nakoľko sú zmeny postúry, či už funkčné, alebo neskôr aj štrukturálne, často spojené s bolesťou, pandémiou modernej doby. “ (Janda, 2001). Chybné držanie tela a poruchy chrbtice majú stúpajúcu tendenciu. Upozorňujú na to odborníci z lekárskych i nelekárskych odborov v takmer každom priemyselne rozvinutom štáte. Odborníci ako hlavnú príčinu vzniku posturálnych porúch vidia tzv. hypokinézu detí (nedostatok pohybu) a sedavý spôsob života. Hypokinézu detí spôsobuje čas strávený v ľahu alebo v sede pri televízii, počítači, tablete a mobile, ďalej doprava detí do materských a základných škôl autom, používanie výťahov a pod. (Romanov, 2014). U detí ubúda pohybová pestrosť, prirodzený a spontánny pohyb vo vonkajšom prostredí. Deti trávia veľkú časť dňa v posturálne nevýhodných polohách, akou je sed. Tým si preťažujú stále rovnaké kĺby a svalové skupiny a vytvárajú sa ideálne podmienky na vznik chybného držania tela a deformít chrbtice. Nedostatok pohybovej aktivity sa prejavuje aj v znížení úrovne vytrvalostných, silových a koordinačných predpokladov v priemere o 13 – 20% a následne aj v stúpaní vzniku civilizačných ochorení (Šimonek, 2011). Výdobytky moderných technológii, ktoré sú lákadlom pre deti, len podporujú ich pasivitu a hypokinézu a následne aj rôzne poruchy v držaní tela a v zakrivení chrbtice. Okrem týchto tzv. exogénných (vonkajších) faktorov, ktoré chybné držanie tela a deformity chrbtice spôsobujú, na organizmus môžu pôsobiť aj rôzne endogénne (vnútorné) faktory, ktoré poruchy pohybového aparátu u detí spôsobujú tiež. Medzi endogénne faktory môžeme zaradiť: dedičnosť, vrodené vývojové chyby, krátkozrakosť, nadmernú elasticitu svalov a laxicitu väziva a pod. V neposlednom rade poruchy držania tela a deformity chrbtice zapríčiňuje aj obezita detí (Srzić, Kosinac, Nikšič –Bučević, 2007). Oveľa viacej je však exogénnych faktorov, ktoré poruchy postúry spôsobujú. Na tieto sa dá úspešne pôsobiť cvičením a to ako v materských školách, tak aj v domácom prostredí.

Ako vyzerá chybné držanie tela u detí? To sa dozviete v predchádzajúcom článku.

{joomplucat:48 limit=4}

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať
ministerstvo športu, podpora zo štátneho rozpočtu, zdravá chrbtica, zdravý chrbátik

Prihláste sa do odberu noviniek

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ostaňme v kontakte

Sledujte našu aktivitu aj na našich sociálnych sieťach.