Dnešný sedavý spôsob života výrazne prispieva k vzniku deformít chrbtice u nás všetkých. Ak človek nemá ideálne držanie tela a ideálne nastavené pracovné prostredie, z dlhodobého sedu môže prameniť viacero neduhov, ktoré sa odrážajú na našom zdraví. Statická poloha akou je sed výrazne zaťažuje statické svaly, ktoré majú tendenciu sa preťažovať a skracovať. Ak sú tieto svaly dlhodobo dennodenne preťažované, v tele sa vytvára svalová disbalancia a nesprávne stereotypy, z ktorých pramení množstvo problémov.
Počas akýchkoľvek bežných denných činností je nutné dodržiavať správne držanie tela. Svoju chrbticu by sme mali šetriť, nepreťažovať ju, no zároveň musíme dbať na to, aby mala silnú oporu a teda silný a pevný svalový korzet.
Ak sa chceme vyhnúť problémom s chrbticou, je nutné:
Dodržiavať zásady správneho držania tela, správneho sedu. Ak trávite veľa času v sede, mali by ste pasívny sed
na stoličke obmieňať aktívnym sedom na fit lopte alebo na dynamickej podložke, ktorá je do kancelárie praktickejšia.
Taktiež je nutné posilovať svaly s tendenciou ochabovania a naťahovať svaly s tendenciou skracovania.
Ak máte sedavé zamestnanie je vhodné:
-si počas pracovnej prestávky zacvičiť krátke cvičenie na posilnenie svalov chrbtice a cvičenie na uvoľnenie a natiahnutie svalstva.
-Vždy, keď máte možnosť, prejdite sa.
-Ideálne je postaviť sa minimálne raz za hodinu. Choďte si po pohár vody, kolegom neposielajte emaily, ale zastavte sa pri nich osobne.
-Urobte si krátke dychové cvičenie, ruky priložte na brucho a dolné rebrá a sledujte, ako sa pri nádychu brušná stena nafukuje smerom dopredu a do strán. Dávajte pozor, aby ste nedýchali do hrudníka.
Voľný čas sa snažte tráviť aktívne, prirodzeným pohybom, najlepšie vo vonkajšom prostredí na čerstvom vzduchu. Doprajte si prechádzky, ľahkú turistiku, skúste nordic walking. Nie len pre dospelých ale aj pre deti je to ideálna voľba. Nemusíte míňať peniaze na drahé športové výstroje, doprajte deťom klasické preliezky, lozenie, behanie naboso, a výrazne prispejete k ich fyzickému ale aj psychickému zdraviu.
Pri sedavom zamestnaní prípadne začínajúcich bolestiach chrbtice odporúčame zaradiť zdravotné cvičenia do dennej rutiny. Ak sa objavujú bolesti chrbtice, je nutné posilniť ochabnuté svalstvo, natiahnuť skrátené svalstvo a vytvoriť správne stereotypy pohybov. Toto všetko vieme dosiahnuť 20 až 30 minútovým pravidelným cvičením. Ak sú problémy vystupňované, odporúčame navštíviť odborníka.