K zdravému životnému štýlu nepatrí len zdraví pohyb a cvičenie, ale aj zdravá príroda a zdravé životné prostredie okolo nás.

Environmentálne vzdelávanie ako cesta k trvalo udržateľnému rozvoju

Ako už mnohí viete, naše občianske združenie nesie názov Za zdravší život. K zdravému životnému štýlu nepatrí len zdraví pohyb a cvičenie, ale aj zdravá príroda a zdravé životné prostredie okolo nás. Veľmi sa preto tešíme nášmu novému projektu: Environmentálne vzdelávanie ako cesta k trvalo udržateľnému rozvoju. 

Našou snahou je šíriť osvetu ochrany životného prostredia najmä našim mladým generáciám. Nakoľko dnes deti trávia menej času v prírode ako predchádzajúce generácie, environmentálne organizácie na celom svete sa snažia o návrat slobodnej detskej hry v prírode do každodenného života. My s našim novým projektom poskytneme deckám, rodičom ale aj učiteľom prednášky v oblasti tejto problematiky, brožúry a rôzne ďalšie materiály pre lepšie pochopenie tejto širokej témy. Pre najmenších máme tiež pripravené materiály v podobe pracovných listov, ktoré prináležia danému veku dieťaťa. Na našich prednáškach sa decká môžu dozvedieť ako sa správne recykluje, prečo recyklujeme odpad, čo sa stane s odpadom, ktorý nerecyklujeme. Rozprávame sa aj o tom, akú ekologickú stopu môže zanechať každý z nás na tejto planéte. Učíme sa aj o „Slow fashion“ takzvanej udržateľnej móde, o tom, ako decká môžu svoje oblečenie upcyklovať, vymeniť, darovať, či v najhoršom prípade využiť doma ako handru na umývanie a mnoho ďalšieho.

No a keďže ideálne je spojiť príjemne s užitočným, budeme sa snažiť najmä o to, aby naše decká trávili čo najviac času v pohybe a v prírode. K aktivitám a pohybu v prírode nevyhnutne patrí aj životné prostredie a výchova k zdravému životnému štýlu. Vzťah, ktorý vzniká medzi človekom a prírodou pomáha človeku pochopiť jeho postavenie v prírode, umožňuje nadviazať vzťah k prírode a jej ochrane. Vo vzťahu k deťom a mládeži je to jeden z najúčinnejších nástrojov formovania jednotlivca od útleho veku až po dospelosť.

Ochrana životného prostredia a vzdelávanie smerom k udržateľnému rozvoju spoločnosti vedie k úcte a zodpovednosti voči prírode. Ochrana životného prostredia zvyšuje kvalitu života najmä tým, že zachováva ekosystémy, obnovuje biodiverzitu, dochádza k zlepšovaniu kvality ovzdušia, znižuje hluk a zaisťuje blahobyt pre budúce generácie.

Aj Vám prinášame pár tipov, čo môže vaše dieťa spolu s vami urobiť pre prírodu. 

  • Dodržuj pitný režim a na prechádzku si vezmi fľašu, ktorú môžeš opakovane používať aj v škole, na cestách alebo v práci, vyhýbaj sa požitiu jednorazových pohárov.
  • Vyhýbaj sa nákupom sladených nápojov balených vjednorazových krabičkách, či plastových fľašiach.
  • Desiatu si vezmi do plátenného vrecúška alebo znovu použiteľnej nádoby, vyhni sa mikroténovým vrecúškam. (ako alternatívu mikroténového vrecúška alebo alobalu môžeš použiť vrecúško napustené včelím voskom, viac na : www.vcelobal.sk
  • Do prírody si vezmi kovový príbor a vyvaruj sa nákupu jednorazových príborov.
  • Na cestu si zober malý uteráčik, snaž sa vyhnúť využívaniu jednorazových utierok.
  • Na cestu do prírody si pribaľ jabĺčko, banán alebo iné ovocie, ktoré máš rád.
  • Snaž sa využiť svoje nohy naplno a šetriť prírodu presúvaním sa chôdzou, bicyklom, či inými prostriedkami, ktoré máš najradšej. Ak je to možné, zapoj aj rodičov.
  • Cestou do prírody si vezmi tašku a zober zprírody veci, ktoré do nej nepatria.
  • Cestou do prírody môžeš : navštíviť čističku vody, či lokálnych farmárov a dozvedieť sa viac o ich práci. Môžeš tiež objaviť čiernu skládku odpadu, ktorú spoločne s rodičmi alebo pedagógmi nahlásite na obecný alebo mestský úrad.

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať

Prihláste sa do odberu noviniek

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ostaňme v kontakte

Sledujte našu aktivitu aj na našich sociálnych sieťach.