Nové podložky na cvičenie vďaka MAS Dolný Liptov

V dňoch 15.10.2019 a 17.10.2019 sme sa nachádzali na základnej škole Zarevúca, kde sme organizovali voľnočasové cvičenie pre deti prvého stupňa základných škôl. Našim cieľom bolo edukovať deti, ako vyzerá správne držanie tela, správny sed, stoj, správne dýchanie. Snažili sme sa im vštepiť zásady správneho cvičenia, spojiť cvičenie so správnym dýchaním. Učili sme ich tiež vyhýbať sa chybám, ktoré sa pri cvičení pravidelne opakujú a dosiahnuť tak technicky správne prevedenie cvikov. Nakoľko z našich štatistík zo 4500 vyšetrených detí vychádza, že situácia na Slovensku je alarmujúca. Správne držanie tela má len 30% všetkých vyšetrených detí. Týmto neduhom pri držaní tela výrazne napomáha sedavý spôsob života, na ktorý decká prechádzajú nástupom do školy, kedy v školských laviciach začínajú sedieť niekoľko hodín denne. Nie len cvičenie ale aj inštrukcie o správnom držaní tela, správnom sede a správnom dýchaní považujeme za nevyhnutné.
Počas nášho cvičenia sme spolu s deckami posilnili svoj hlboký stabilizačný systém, ktorý je pre správne držanie tela veľmi dôležitý. Posilnili sme napríklad aj medzi lopatkové svalstvo, ktoré pri oslabení spôsobuje odstávanie lopatiek, ktoré je u detí v rannom školskom veku veľmi časté. Posilnili sme tiež bruško, ale aj chrbtové svalstvo. Pri cvičení sme tiež ponaťahovali svalstvo, ktoré ma tendenciu sa skracovať. Zdravotné cvičenia sme cvičili hravou formou s pomocou therabandu, ktorý si decká veľmi obľúbili, snažíme sa im týmto spôsobom vytvoriť pozitívny vzťah k cvičeniu ale aj celkovo k pohybu ako takému. Na konci cvičenia sme na mäkkých podložkách pohodlne zrelaxovali a chbrátik nechali po náročnom cvičení oddýchnuť.
V prvý deň sme cvičenie skúšali po prvý krát, v budove školy, kde sme si v družinárskej triede rozložili podložky a nacvičili našu zostavu zdravotných cvikov s therabandami. V druhý deň nášho cvičenia sme si vďaka kvalitným podložkám na cvičenie od MAS Dolný Liptov mohli zacvičiť vonku na tráve aj v októbri. Počasie bolo úžasné a decká si cvičenie vonku veľmi užili. S radosťou sa k nám pridávali aj deti z okolia školy, ktoré zaujalo naše cvičenie. Decká boli disciplinované a aj vďaka pomôckam ich cvičenie zaujalo. Mnohí z nich si zaspomínali na naše cvičenia v materských školách, či v easy gyme, kde sme sa s nimi v minulosti stretli. Decká mali možnosť pýtať sa otázky v súvislosti so správnym držaním tela a cvičením, ktoré prebehalo. Na konci cvičenia za odmenu a snaživosť dostali od projektu zdravý chrbátik kľúčenky, perá a náramky.
Vďaka výbornej spolupráci s vedením školy naše cvičenie prebehlo bez najmenších problémov. Decká dokonca počas voľných hodín v škole nakreslili takmer identické obrázky nášho cvičenia, ktoré máte možnosť vidieť v prílohe. Veľmi sa tešíme takejto úprimnej odozve od detí.

 

{joomplucat:30 limit=7}

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať

Prihláste sa do odberu noviniek

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ostaňme v kontakte

Sledujte našu aktivitu aj na našich sociálnych sieťach.