petra vlhová

Prečo sú zdravotné cvičenia dôležité pre mladých športovcov

Dnes už nie je tajomstvom, že každý dobrý šortovec má vlastného fyzioterapeuta. Prečo sú zdravotné cvičenia potrebné aj pre mladých športovcov sa dozviete v tomto článnku.

Hlboký stabilizačný systém (HSS) je tvorený svalmi, ktoré sú uložené v hĺbke trupu – patrí k nim bránica (hlavný dýchací sval), svaly panvového dna, chrbtové svaly, ktoré obopínajú stavce chrbtice a priečny brušný sval – transversus abdominis (najhlbšie uložený brušný sval). Sú to svaly, ktoré ohraničujú brušnú dutinu – zhora bránica, zospodu panvové dno, zozadu chrbtové svaly a zboku a spredu priečny brušný sval. Vzájomnou aktivitou týchto svalov vzniká pevný stabilný trup – tzv. pevný stred, ktorý je schopný odolávať pomerne veľkým záťažiam.

Pokiaľ nie je tento základný hlboký svalový systém v dobrej kondícii, prácu zaň preberajú povrchové svaly. Pre kvalitnú prácu horných a dolných končatín je potrebné, aby sa svaly končatín mali o čo oprieť. Pokiaľ trup – čiže pevný stred tela, nie je stabilný, nemôže spĺňať funkciu kvalitnej opory.Dochádza k väčšiemu zaťažovaniu povrchového svalového systému a následným problémom ako sú napríklad bolesti chrbta a šije, preťaženie svalov ramien, lakťov, blokády chrbtice a rebier, bolesti driekovej chrbtice, bedrových kĺbov či kolien a mnohé ďalšie. Povrchové svaly sa preťažujú, a tým reflexne tlmia aktivitu hlbokého stabilizačného systému.

Ak sú svaly hlbokého stabilizačného systému primerane silné a pevné, poskytujú dostatočnú oporu chrbtici. Je tu nižšie riziko vzniku zranenia a bolesti vznikajúcej z preťaženia či oslabenia určitých svalov, človek nemá problémy s rovnováhou, rôzne náročnými pohybmi a samozrejmosťou je správne držanie tela. Správne fungujúci hlboký stabilizačný systém je dôležitý pre každého človeka a samozrejme aj pre športovcov, pretože ovplyvňuje výkon. Preto v kondičnej príprave známych a úspešných športovcov nechýbajú cvičenia, ktoré sa zameriavajú na posilnenie hlbokého svalstva.

Najlepšie je cvičiť hlboký systém preventívne, keď ešte nemáme žiadne bolesti. Tým posilníme svaly, aby nám chránili chrbticu a zastabilizujeme kĺby horných a dolných končatín. Toto cvičenie sa samozrejme používa aj na liečebné účely, keď už pociťujeme bolesti či už v oblasti chrbtice, kĺbov (ramien, lakťa, bedrových kĺbov a pod.) alebo už došlo k degeneratívnym zmenám na chrbtici a kĺboch.

Svalová nerovnováha (dysbalancia)

Svalová nerovnováha vzniká jednostranným zaťažovaním organizmu. Svalovou nerovnováhou netrpia iba bežní ľudia, ale aj mnohí športovci. Napríklad basketbalisti, tenisti, či iný športovci, venujúci sa jednostrannému športu, v dôsledku čoho postupom času dochádza k preťaženiu svalstva. V športe sa môže stať svalová nerovnováha i limitujúcim faktorom k dosahovaniu potrebných výkonov.

Svalová nerovnováha (dysbalancia) sa vytvára najčastejšie medzi svalmi, ktoré majú tendenciu skracovať sa a medzi svalmi, ktoré majú tendenciu ochabovať. Svalovú nerovnováhu môžu vyvolávať aj hyperaktívne svalové skupiny silne zaťažované pri cvičení vo vzťahu k hypoaktívnym svalom, zaťažovaným podstatne menej. Svalová nerovnováha môže podporovať zraniteľnosť postihnutých štruktúr. 

Svaly s tendenciou skracovania: trapézy (horné vlákna), veľký prsný sval, vzpriamovače  driekovej chrbtice, ohýbače bedrového kĺbu, hamstringy. Tieto svaly je potrebné naťahovať.

Svaly s tendenciou ochabovania: ohýbače šije, stredné a dolné fixátori lopatiek, brušné svalstvo, sedacie svalstvo. Tieto svaly je potrebné posilňovať.

Správnym cvičením k svalovej rovnováhe

Existuje viacero metód vhodných na odstránenie svalovej dysbalancie a posilnenie stabilizačného systému chrbtice a kĺbov. Patria medzi ne napríklad zdravotné cvičenia, prvky pilates, jogy, cvičenia na posilnenie hlbokého stabilizačného systému, cvičenia na labilných plochách s overballom, na Bosu, na loptách, a iné.

Je potrebné hýbať sa a posilňovať telo uvedomelo, cvičiť pravidelne, pomaly a ťahom.. Dávajte pozor na držanie tela, upravujte polohu pri sedení či v iných statických polohách.

Správne držanie tela:

  • brada zviera s krkom pravý uhol a hlava je v predlžení osi tela,
  • ramená sú spustené dozadu a dolu,
  • lopatky sú symetrické a celou plochou priliehajú k hrudníku,
  • horné končatiny sú uložené voľne vedľa trupu,
  • hrudník je v neutrálnom postavení, brucho vtiahnuté,
  • chrbtica má fyziologické oblúky a je bez skoliotických zakrivení,
  • panva je symetrická a v neutrálnom postavení,
  • dolné končatiny sú roznožené na šírku bokov a chodidlá rovnobežné
Petra Vlhová, cvičenie, fyzioterapia

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať
ministerstvo športu, podpora zo štátneho rozpočtu, zdravá chrbtica, zdravý chrbátik

Prihláste sa do odberu noviniek

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ostaňme v kontakte

Sledujte našu aktivitu aj na našich sociálnych sieťach.