Projekt Zdravý chrbátik v Nitrianskom kraji

Nadbytok času stráveného v sede, nevhodná poloha tela pri práci na počítači a nedostatočná fyzická aktivita sú len niektoré z faktorov, ktoré prispievajú k problémom so zdravím chrbtice a správnym držaním tela.

S cieľom riešiť túto problematiku a zabezpečiť, že pedagógovia budú disponovať potrebnými informáciami v oblasti starostlivosti o svoje zdravie a na následne zdravie svojich žiakov, sa 11.10.2023 v Nitrianskom kraji konalo školenie pedagógov s dôrazom na zdravie chrbtice a správne držanie tela. Školenia sa zúčastnilo 38 pedagógov z okresov Nitra, Šaľa, Zlaté Moravce, Topoľčany, Nové Zámky, Komárno a Levice

Vďaka pani riaditeľkám RNDr. Slávke Palkovej zo Základnej školy Fatranská v Nitre a PaedDr. Marte Bystrickej zo Základnej školy Hradná v Nových Zámkoch sa toto školenie uskutočnilo v priestoroch ich školy.

Pedagógom bola odprezentovaná teoretická časť nášho projektu, kde sa dozvedeli viac o štruktúre chrbtice, jej funkciách a tom, ako nesprávne zaťaženie môže viesť k bolestiam chrbta a problémom so zdravím. Bližšie sme si rozobrali pokyny pre správne držanie tela, správne dýchanie, správne vykonávanie zdravotných cvičení. Okrem starostlivosti o vlastné zdravie chrbtice sme sa zamerali aj na to, ako pedagógovia môžu žiakom poskytovať informácie o zdraví chrbtice a správnom držaní tela.

Po teoretickej časti sme sa presunuli do priestorov telocvične, kde sme získané teoretické vedomosti preniesli do cvičení ktoré ukazujú, ako konkrétne koncepty fungujú v praxi. Pedagógovia na vlastnej koži zažili a vnímali, ako sa správne držanie tela a správne pozície prejavujú v praxi.

Atmosféra počas školenia bola príjemná a vzhľadom na veľký počet pedagógov sme mali možnosť spolu diskutovať a zodpovedať si mnoho otázok súvisiacich s touto problematikou.

Tešíme sa, že o náš projekt Zdravý Chrbátik je záujem naprieč celým Slovenskom a my tak môžeme rozosievať túto krásnu myšlienku ďalej 🤸‍♀️🤸‍♀️🙂.

Chceli by sme sa srdečne poďakovať Nitrianskemu samosprávnemu kraju za ich neoceniteľnú podporu činností v oblasti zdravia a telesnej zdatnosti našej populácie, s dôrazom na deti a mládež. Vaša iniciatíva a projekty zamerané na prevenciu poškodení pohybového aparátu výrazne prispievajú k zdravšiemu životnému štýlu a lepšej kvalite života našich mladých. Vďaka vašej oddanosti a neustálej podpore môžeme zabezpečiť, že deti a mládež vyrastajú v prostredí, ktoré podporuje ich fyzické zdravie a napomáha zvyšovať pohybovú zdatnosť detí.

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať

Prihláste sa do odberu noviniek

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ostaňme v kontakte

Sledujte našu aktivitu aj na našich sociálnych sieťach.