sed podla brugera

Sed podľa Brüggera

Pohyb chrbtice v sede prirovnáva Brügger k modelu fungovania troch ozubených kolies, predstavujúce jednotlivé úseky chrbta. Z obrázku je zrejmé, ako pohyb driekovej chrbtice vplýva na zvyšné dva úseky. Pri otočení spodného kolesa dozadu sa panva sklopí vzad, vzniká guľaté postavenie chrbta. Naopak, otočením spodného kolesa dopredu sa panva klopí rovnako dopredu, čo pozitívne vplýva nie len na chrbticu.

Brügger si všíma gravitáciu vplyvom ktorej prirodzene upadáme do voľného sedu, počas ktorého sa chrbát zaguľatí, panva sa preklápa dopredu, tlak na intevrertebrálne disky sa rozkladá nerovnomerne, pričom väzy sú nadmerné napäté. Častá a dlhá exponácia tela nevhodnou záťažovou polohovo v značnej miere prispieva k vzniku adaptačných zmien, ktorým sa chrbtica, kĺby a svaly prispôsobujú tak, aby došlo k oddialeniu poškodeniu z preťaženia. Problém sa vyvíja v čase a jeho prejavy nemusia byť na začiatku hneď zrejmé. Hovoríme o postupnom znížení pohyblivosti chrbtice, ktorá je spôsobená svalovou dysbalanciou, či skostnatením väzov (Rašev, 1992).

 K vzpriamenému sedu s rovnomerne zaťažovanými intervertebrálnymi diskami dospejeme jedine vtedy, ak to umožní kĺbový a svalový systém. Prekážkou pre vzpriamený sed sa často stávajú skrátené posturálne svaly. Nedostatočnosť naťahovania skrátených svalov sa pri nácviku uvoľneného sedu prejaví nepríjemným pocitom napätia vo svaloch, bolesťou a rýchlym nástupom únavy (Rašev, 1992).

sed podla brugera

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať

Prihláste sa do odberu noviniek

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ostaňme v kontakte

Sledujte našu aktivitu aj na našich sociálnych sieťach.