Niektorí seniori majú strach z cvičenia alebo z pohybovej aktivity. Cítia sa príliš starí na aktívny život, alebo majú obavy, či cvičenie zvládnu. Môžu mať strach či im fyzická námaha nezhorší zdravotný stav. To je ale omyl, nakoľko nenáročné 30 minútové denné cvičenie utužuje zdravie, cvičenie je preto nesmierne dôležité pre každého seniora, nielen pre aktívnych jedincov.
Zdravotné cvičenie je efektívny a organizovaný systém cvičení, vytvorený v spolupráci s kvalifikovanými odborníkmi. Ide o zaradenie prvkov liečebnej telesnej výchovy do bežného cvičenia. Zdravotné cvičenia sa realizujú s dodržiavaním presne stanovených zásad. Cvičenie prevedené technicky nevhodne a nesprávne môžu mať následky preťažujúce kardiovaskulárny systém. Je to napríklad rýchlostné, švihové, silové cvičenie, cvičenie so zadržiavaním dychu, cvičenie s veľkým nárokom na koordináciu a stabilitu.
Zásady pri cvičení:
-Cvičenie konzultovať s odborníkom
-Oboznámiť sa s faktormi limitujúcimi cvičenie
-Oboznámiť sa so správnou technikou cvičenia
-Pri cvičení sa neponáhľať
-Cviky vykonávať ťahom, nie švihom
-Cviky koordinovať so správnym dýchaním
-Záťaž dávkovať postupne
-Zaistiť relaxačnú fázu
-Cvičiť podľa vlastných možností a schopností
Cele zdravotných cvičení:
-Nácviku správneho dýchania
-Nácviku správneho držania tela
-Naťahovania svalov s tendenciou skracovania
-Posilňovania svalov s tendenciou ochabovania
-Posilňovania hlbokého stabilizačného systému
Zdravotné cvičenia zahŕňajú : dýchaciu gymnastiku, cievnu gymnastiku, uvoľňovanie kĺbov a naťahovanie svalov, cvičenia zamerané na zvýšenie pohyblivosti kĺbov a chrbtice, cvičenie na posilňovanie svalov panvového dna a hlbokého stabilizačného systému, cvičenie na podporu vzpriameného držania tela.
Primeraná pohybová aktivita je nesmierne dôležitá v každom veku. Starostlivosť o pohybový aparát je celoživotná záležitosť. Človek môže ovplyvniť až 50% svojho zdravia aktívnym prístupom (Bendíková, 2012).