Prečo cvičíme so seniormi?

Z našich predchádzajúcich príspevkov ste už určite postrehli, že sa OZ Za zdravší život pustilo do intenzívnej práce týkajúcej sa krehkej skupiny občanov. Prečo práve seniori ? Zdravý pohyb u seniorov je veľmi dôležitý, vplyvom prirodzeného starnutia nastavajú v organizme fyzické zmeny, ktoré postihujú orgány, svalstvo, kosti, kĺby. S pribúdajúcimi rokmi sú prítomné choroby, ktoré sa u seniorov často vyskytujú, medzi ne patria choroby : srdcovo-cievne, metabolické, pohybového aparátu, duševné, neurologické, urologické, gynekologické. Primeraná fyzická aktivita pôsobí pozitívne na všetky z vymenovaných chorôb, pozitívne ovplyvňuje nie len fyzické ale aj psychické aspekty, s ktorými sa nejeden senior musí popasovať. Následky nedostatku cvičenia: Rýchlejší pokles svalovej sily, úbytok objemu svalov, zhoršenie pohyblivosti, zhoršenie držania tela, zhoršenie koordinácie pohybov, pokles výkonnosti organizmu, môže viesť k sociálnej izolácii.

Dôvodov na cvičenie je neúrekom, a práve preto sme sa rozhodli ukázať seniorom v Ružomberku ako správne cvičiť zdravotné cvičenia, čomu je potrebné sa vyhýbať a aké zásady je nevyhnutné pri cvičení dodržiavať. So seniormi sme sa stretávali pravidelne v priestoroch Easy gymu, kde sme privítali naraz aj 15 seniorov. Cvičenie sme sa snažili prispôsobiť všetkým seniorom, nakoľko boli medzi nimi vekové ale najmä zdravotné rozdiely. Každý senior cvičil podľa vlastných možností a schopností, vyhýbali sme sa vyprovokovaniu bolesti. Cvičenia trvajú v rozsahu 30-40 minút, samozrejme prispôsobené podľa schopností aktuálnych seniorov.  Cvičenie začíname cvikmi na rozohriatie organizmu, cvičenie ďalej obsahuje cvičenia na posilnenie oslabených svalov, natiahnutie skrátených svalov, zlepšenie koordinácie, zvýšenie rozsahu pohyblivosti v kĺboch a pod. Seniori z cvičení neodchádzali s prázdnymi rukami, každý z nich si odniesol brožúru a DVD s nahratými zdravotnými cvikmi od OZ Za zdravší život.

{joomplucat:31 limit=4}

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať

Prihláste sa do odberu noviniek

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ostaňme v kontakte

Sledujte našu aktivitu aj na našich sociálnych sieťach.