Školský rok 2020/2021

Svetová pandémia spôsobená vírusom Sars-cov-2 priniesla do života detí ranného školského veku začiatkom roka 2020 významnú zmenu vživotnom štýle, spôsobe vyučovania a trávenia voľnočasových aktivít.

Dištančné vzdelávanie, obmedzenie mnohých športových aktivít, odporúčaná sociálna izolácia výrazne prispeli k hypokinetickému životnému štýlu, sktorým sme ako populácia bojovali už pred pandémiou.

Školský rok 2020-2021 bol naozaj náročným rokom pre mnohých žiakov, ich rodičov, či pedagógov. OZ Za zdravší život sa začiatkom školského roka venovalo svojej dlhoročnej činnosti, snažiac sa vniesť myšlienku správneho držania tela do školských zariadení v každom kúte Slovenska.

V roku 2020 sme zahájili projekt Zdravý chrbátik  v 16  nových školách. V meste Ružomberok a Martin sme navštevovali školské zariadenia raz mesačne. Úspešne sa nám podarilo ukončiť projekt po štyroch rokoch v piatich základných školách, kde prebehla aj výstupná diagnostika detí.

Do projektu sa v roku 2020 zapojilo:

  • 369 nových pedagógov
  • vyšetrili sme 219 detí.

Pilotné školy sme vybavili metodickými a cvičebnými pomôckami. Tento školský rok sme bezplatne odovzdali do škôl:

  • 256 fitlôpt,
  • 282 dynamických podsedákov na správny sed v školskej lavici,
  • 270 therabandov.

Školské vyučovanie bolo pozastavené 12.10.20, pre prvý stupeň základných škôl sa obnovilo od 8.2.2021 trvalo zhruba dva týždne a bolo závislé od COVID automatu. V školských zariadeniach bol po celý čas zákaz používať telocvične a cvičiť na hodinách telesnej výchovy (Mikas, 2020). Naše aktivity prešli do online priestoru, kde sme poskytovali naše prednášky pedagógom zadarmo. Oslovená bola každá jedna základná a materská škola na Slovensku. Prednášok sa mohli pedagógovia zúčastňovať od decembra do januára. Od začiatku mesiaca december sa nám podarilo uskutočniť 20 online školení, ktorých sa zúčastnilo 209 pedagógov.

Nezabudli sme ani na našich najmenších a ani na seniorov. Počas prvých mesiacov lockdownu sme natočili spolu jedenásť videí so zdravotnými cvičeniami, ktoré sú verejne dostupné na YouTube.

Ďalej sme sa venovali Inovačnému vzdelávanie pre – učiteľ materskej školy – učiteľ prvého stupňa základnej školy – učiteľ druhého stupňa základnej školy – učiteľ strednej školy – vychovávateľ – školský tréner. Inovačné vzdelávanie ukončilo spolu 17 pedagógov a 2 tréneri.

OZ Za zdravší život okrem inovačného vzdelávania ponúklo aj aktualizačné vzdelávanie, taktiež v online podobe, ktorého sa zúčastnilo 76 pedagógov z 19 školských zariadení.

V novom školskom roku nás čaká množstvo noviniek, na ktoré sa možete tešiť.

S pozdravom Mgr. Komárová Radka – fyzioterapeut OZ Za zdravší život.

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať

Prihláste sa do odberu noviniek

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ostaňme v kontakte

Sledujte našu aktivitu aj na našich sociálnych sieťach.