zdravý chrbátik

Sumár školského roka 2018/2019

Projekt Zdravý chrbátik je projektom OZ Za zdravší život. Je to celoslovenský projekt, ktorý funguje pod záštitou Ministerstva školstva vedy výskumu a športu a je podporovaný Národným športovým centrom.

Odborným garantom projektu a predsedom OZ Za zdravší život je prednosta Neurochirurgickej kliniky ÚVN v Ružomberku doc. MUDr. Robert Rusnák, PhD. Na fungovaní projektu sa podieľajú aj ďalší odborníci z oblasti zdravotníctva PhDr. Zuzana Hrčková – manažérka projektu, Mgr. Marina Potašová PhD. – odborný garant pre oblasť fyzioterapie Mgr. Janka Hlačinová – kondičný tréner a Bc. Radka Komárová– fyzioterapeut

Hlavným cieľom projektu je predchádzať deformitám chrbtice a chybnému držaniu tela u detí. Projekt je zameraný na deti v predškolskom a rannom školskom veku. Za účelom dosiahnutia nášho hlavného cieľa  realizujeme niekoľko krokov prevencie:

 • edukujeme pedagógov ako s deťmi správne cvičiť zdravotné cvičenia a ako stimulovať ich držanie tela počas dňa v školách,
 • realizujeme depistážne vyšetrenie držania tela a zakrivení chrbtice u detí,
 • fyzioterapeut navštevuje základné školy zapojené do projektu a v rámci kontrolných dní pomáha pedagógom realizovať s deťmi zdravotné cvičenia priamo na hodinách telesnej výchovy.

V školskom roku 2018/2019 sme zahájili projekt Zdravý chrbátik v 22 nových školách v 15-tich okresoch Slovenska. V okrese Ružomberok sme realizovali reedukačné školenie pre pedagógov základných škôl, kde sa do škôl  rozdali nové materiály a pedagógovia sa naučili cvičiť našu novú zostavu s expandrom. Do týchto škôl sme sa s odstupom času vrátili na kontrolné dni, kedy sme vyšetrili triedu, ktorá sa projektu Zdravý chrbátik začala venovať a predviedli sme tiež ukážkovú hodinu cvičenia s expandrom priamo v konkrétnej škole.

V meste Martin sme tento rok zorganizovali veľké školenie pre všetky základné školy z tohto mesta. Na základe podpory od tohto mesta sa  na tieto školy od budúceho školského roka budeme pravidelne vracať a pomáhať so zdravotnými cvičeniami priamo na hodinách telesnej výchovy, tak ako sa nám to osvedčilo u predškolákov. Tieto materské školy v Martine a v Ružomberku sme počas tohto školského roka navštevovali pravidelne: MŠ Hurbanová, MŠ Priehradná, MŠ Dolinského, MŠ Družstevná, MŠ Tajovského, MŠ Gorkého, MŠ K. Nálepku, MŠ J. Lettricha, MŠ J. Šimeka, MŠ Furdeka, MŠ Bernoláka, MŠ Hrabovo, MŠ Bystrická cesta. Medzičasom sme projekt rozosievali do rôznych kútov Slovenska.

Do projektu sa v školskom roku 2018/2019 zapojilo:

 • 225 nových pedagógov,
 • 57 nových základných a materských škôl,
 • vyšetrili sme 1610 detí.

Pilotné školy sme vybavili metodickými a cvičebnými pomôckami. Tento školský rok sme bezplatne odovzdali do škôl:

 • 376 fitlôpt,
 • 230 dynamických podsedákov na správny sed v školskej lavici,
 • 62 brožúr s DVD so zdravotným cvičením pre základné a materské školy

 

Po zahájení projektu na školách, naša činnosť spočívala v spolupráci s pedagógmi zapojenými do projektu. V tento školský rok sme navštívili 44 škôl, ktoré sú v projekte zapojené z predchádzajúcich rokov a zúčastnili sa našej prednášky. Pomáhali sme pedagógom s realizáciou zdravotných cvičení priamo na hodinách telesnej výchovy.

V Ružomberku sme každú stredu organizovali zdravotné cvičenia pre deti od 6 rokov v priestoroch easy gymu, s ktorými sme nadviazali krásnu spoluprácu a decká sa týždeň čo týždeň vracajú s radosťou z pohybu a cvičenia. Hodiny v easy gyme sú hravé a maximálne prispôsobené deckám.

S projektom sme podporili aj tieto akcie:

 • Deň zmeny“ na MONDI SCP v Ružomberku,
 • Športuj Slovensko Prešov, Štrbské Pleso
 • Cvičenie s Petrou Vlhovou

{joomplucat:50 limit=4}

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať

Prihláste sa do odberu noviniek

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ostaňme v kontakte

Sledujte našu aktivitu aj na našich sociálnych sieťach.