Správne držanie tela je kľúčovým faktorom pre zdravý vývoj detí. V posledných rokoch sme svedkami nárastu problémov s chrbticou už u detí v ranom veku, čo môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám v dospelosti. V snahe predchádzať týmto problémom sme iniciovali projekt zameraný na vyšetrenie držania tela detí a implementáciu preventívnych cvičení v Nitrianskom kraji.
Tento projekt sa zameral na 10 základných škôl a jednu materskú školu v Nitrianskom kraji.
Základným impulzom pre tento projekt bola potreba reagovať na narastajúci počet detí s nesprávnym držaním tela, ktoré často pramení z nesprávnych návykov, ako je dlhodobé sedenie v škole alebo pri počítači. Vytvorenie preventívnych programov a ich začlenenie do každodenného režimu škôl a materských škôl je nevyhnutným krokom k zlepšeniu posturálneho zdravia mladej generácie.
Hlavným cieľom projektu bolo zistiť aktuálny stav držania tela detí v Nitrianskom kraji a na základe zistených údajov vytvoriť a implementovať súbor preventívnych cvičení, ktoré by napomohli zlepšiť držanie tela a predchádzať budúcim problémom s chrbticou.
Vyšetrenie prebiehalo formou depistážneho vyšetrenia, podobného tomu, ktoré by mal detský lekár vykonávať na preventívnych prehliadkach. Držanie tela a zakrivenia chrbtice vyhodnocoval vyštudovaný fyzioterapeut. Počas vyšetrenia boli deti bosé a mali odhalenú hornú časť tela, aby bolo možné presne posúdiť posturálne parametre. Vyšetrenie sa vykonávalo zo vzdialenosti 1 metra.
Pri vyhodnocovaní sledovaných parametrov sa využívali štandardizované metódy:
Počas vyšetrenia boli žiakom prideľované body:
Body pridelené jednotlivým segmentom sa spočítali a získalo sa celkové skóre.
Na základe celkového skóre sa vyšetrovaní zaraďovali do štyroch posturálnych kategórií. Čím je celkové skóre nižšie, tým má dieťa lepšie držanie tela a naopak.
Kategórie boli vytvorené nasledovne:
A. Správne držanie tela (0 – 4 bodov)
B. Mierna porucha v držaní tela (5 – 8 bodov)
C. Zlé držanie tela (9 – 12 bodov)
D. Výrazne porušené držanie tela (13 a viac bodov)
V prípade, že žiak dosiahol zlé výsledky počas vyšetrenia, bolo odporúčané, aby podstúpil ortopedické vyšetrenie. Toto odporúčanie vychádzalo z predpokladu, že nesprávne držanie tela alebo iné ortopedické problémy môžu mať negatívny vplyv na jeho postúru.
Vyšetrenie prebehlo celkovo u 251 detí, pričom výsledky boli rozdelené do štyroch kategórií:
Po odbornom vyšetrení prebehlo preventívne cvičenie zamerané na správne držanie tela, ktoré sa konalo pod odborným dozorom fyzioterapeuta. Cvičenia prebiehali v rozsahu jednej vyučovacej hodiny v každej zapojenej triede. Cieľom týchto cvičení bolo predchádzať ortopedickým problémom, podporovať správne držanie tela a zlepšiť celkovú fyzickú kondíciu žiakov. Ukážková hodina zdravého chrbátika mala zabezpečiť, že deti si osvoja správne návyky držania tela, čím sa minimalizovalo riziko vzniku problémov s chrbticou a inými ortopedickými ťažkosťami v budúcnosti.
Tento projekt ukázal, že preventívne opatrenia a včasná diagnostika môžu mať významný pozitívny vplyv na posturálne zdravie detí. Spolupráca so základnými školami a materskou školou v Nitrianskom kraji bola vynikajúca.
Veríme, že tieto aktivity budú pokračovať aj v budúcnosti a stanú sa súčasťou každodenného života detí, čím prispejú k ich celkovému zdraviu a pohode.
Radi by sme poďakovali všetkým zúčastneným školám, žiakom, rodičom a Nitrianskemu samosprávnemu kraju, ktorí sa podieľali na tomto projekte, a veríme, že naša spolupráca bude inšpiráciou pre ďalšie iniciatívy v oblasti zdravia detí.