Zhrnutie aktivít v školskom roku 2019/2020

Projekt Zdravý chrbátik je celoslovenský projekt, ktorý organizuje OZ Za zdravší život. Projekt funguje dlhoročne v spolupráci so športovým národným centrom,  pod záštitou ministerstva školstva vedy výskumu a športu. Zakladateľom a odborným garantom projektu je doc. MUDr. Robert Rusnák, PhD., ktorý je prednostom Neurochirurgickej kliniky ÚVN v Ružomberku a predsedom OZ Za zdravší život. Na fungovaní projektu sa podieľajú aj: PhDr. Zuzana Hrčková – manažérka projektu, Mgr. Marina Potašová PhD. garant pre oblasť fyzioterapie a Bc. Radka Komárová- lektor pre oblasť fyzioterapie.

 Hlavným cieľom projektu je predchádzať deformitám chrbtice a chybnému držaniu tela u detí. Projekt je zameraný na žiakov prvého stupňa základných škôl a deti v predškolskom veku (5-6 rokov). Za účelom dosiahnutia nášho hlavného cieľa  realizujeme niekoľko krokov prevencie:

 • edukujeme pedagógov ako s deťmi správne cvičiť zdravotné cvičenia a ako stimulovať ich držanie tela počas dňa v školách,
 • realizujeme depistážne vyšetrenie držania tela a zakrivení chrbtice u detí,
 • fyzioterapeut navštevuje základné školy zapojené do projektu a v rámci kontrolných dní pomáha pedagógom realizovať s deťmi zdravotné cvičenia priamo na hodinách telesnej výchovy.

Za viac než 9 rokov pôsobíme v 72 okresoch Slovenska, celkový počet vyšetrených detí zo základných a materských škôl je takmer 4800. Za toto obdobie sme vyškolili takmer 2000 pedagógov z viac než 400 školských zariadení. V školách a škôlkach sme rozdali takmer 2000 fit lôpt, 1200 dynamických podsedákov, 700 brožúr a DVD so zdravotnými cvičeniami.

V školskom roku 2019/2020 sme zahájili projekt Zdravý chrbátik v 15 okresoch, zapojili sme 23 nových školských zariadení. Prvý pol rok školského roku sme sa pravidelne venovali materským a základným školám v Martine a v Ružomberku v podobe návštev fyzioterapeuta raz za dva mesiace.

Do projektu sa v školskom roku 2019/2020 zapojilo:

 • 186 nových pedagógov,
 • 23 nových školských zariadení,
 • vyšetrili sme 247 detí.

Pilotné školy sme vybavili metodickými a cvičebnými pomockami. Tento školský rok sme ako darček odovzdali do škôl:

 • 235 fitlôpt,
 • 222 dynamických podsedákov na správny sed v školskej lavici,
 • 210 expandrov
 • 95 brožúr s DVD so zdravotným cvičením pre základné a materské školy

Napriek situácii, ktorá nám všetkým skomplikovala naše životy, sme toho so zdravým chrbátikom stihli naozaj veľa. Počas obdobia, kedy boli školy zavreté sme pedagógom pravidelne zasielali videa so zdravotnými cvičeniami, ktoré sa tešili veľkej obľube nie len medzi pedagógmi ale aj medzi deckami a rodičmi, ktorí si naše zostavy mohli zacvičiť spolu s nami.

V Ružomberku sme každú stredu organizovali zdravotné cvičenia pre deti od 6 rokov, ktoré trvali až do uzavretia školských zariadení a športových centier. Okrem detí sme sa v easy gyme venovali aj seniorom v podobe pravidelných zdravotných cvičení, ktoré si seniori veľmi obľúbili.

S projektom sme podporili aj 3 akcie:

 • Športuj slovensko Bratislava 21.09.2020
 • 5 minút pre zdravie Avion Bratislava 28.09.2020
 • Seniorský šport Trenčianské teplice 15.11.2020, 12.12.2020

{joomplucat:36 limit=4}

Partneri

Ďakujeme naším partnerom, ktorí nám pomáhajú pomáhať

Prihláste sa do odberu noviniek

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu a budete vždy informovaný o dôležitých novinkách a projektoch OZ za zdravší život.

Staň sa partnerom

Staň sa aj ty partnerom OZ za zdravší život. Len spoločne dokážeme robiť veľké veci, ktoré zo sveta urobia najlepšie miesto pre zdravý život.

Ostaňme v kontakte

Sledujte našu aktivitu aj na našich sociálnych sieťach.